A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Люботинська гімназія № 1
Люботинської міської ради Харківської області

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БАТЬКІВ ЗА ДОТРИМАННЯ НИМИ ЗАКОНОДАВЧИХ ВИМОГ ЩОДО ОСВІТИ ТА ВИХОВАННЯ ВЛАСНИХ ДІТЕЙ

Дата: 15.10.2024 11:39
Кількість переглядів: 121

Фото без описуВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БАТЬКІВ ЗА ДОТРИМАННЯ НИМИ ЗАКОНОДАВЧИХ ВИМОГ ЩОДО ОСВІТИ ТА ВИХОВАННЯ ВЛАСНИХ ДІТЕЙ

Право дитини на освіту є одним із основних та непорушних, що закріплено у відповідних міжнародних правових актах та законодавстві України (ст. 28 Конвенції ООН «Про права дитини» (1989), ст.53 Конституції України (1996), ст.19 Закону України «Про охорону дитинства» (2001), Законах України «Про освіту» (2017) та «Про повну загальну середню освіту» (2020).

           Запропонований матеріал відображає загальні положення про дистанційну освіту та місце в її організації батьків учнів закладів загальної середньої освіти (ЗЗСО) і законодавче закріплення їх обов’язку та відповідальності за забезпеченням участі власних неповнолітніх дітей у здобутті загальної середньої освіти.

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ДИСТАНЦІЙНУ ОСВІТУ ТА МІСЦЕ В ЇЇ ОРГАНІЗАЦІЇ БАТЬКІВ УЧНІВ ЗЗСО

           «Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти», затверджене наказом МОНУ від 08 вересня 2020 року № 1115, яке дало можливість кожному навчальному закладу створити електронне освітнє середовище з використанням конкретних інформаційно-телекомунікаційних систем (електронних освітніх платформ), комунікаційних онлайн сервісів та інструментів, за допомогою яких організовується освітній процес під час дистанційного навчання. Цим же положенням запропоновані такі форми комунікації з учнями як синхронний та асинхронний режими.

          Дистанційне навчання - організація освітнього процесу (за дистанційною формою здобуття освіти або шляхом використання технологій дистанційного навчання в різних формах здобуття освіти) в умовах віддаленості один від одного його учасників та їх зазвичай опосередкованої взаємодії в освітньому середовищі, яке функціонує на базі сучасних освітніх, інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій;

          Асинхронний режим - взаємодія між суб’єктами дистанційного навчання, під час якої учасники взаємодіють між собою із затримкою у часі, застосовуючи при цьому інтерактивні освітні платформи, електронну пошту, форуми, соціальні мережі тощо;

          Синхронний режим - взаємодія між суб’єктами дистанційного навчання, під час якої учасники одночасно перебувають в електронному освітньому середовищі або спілкуються за допомогою засобів аудіо-, відеоконференції;

          Такий режим надання освітньої послуги потребує додаткових зусиль щодо контролю за присутністю учнів при синхронному спілкуванні з вчителем та їх комунікації в асинхронному режимі.    

          У зв’язку з цим особливо актуалізується питання участі батьків наших вихованців, як рівноправних учасників освітнього процесу (ст.19 Закон України «Про повну загальну середню освіту»), у вирішенні питань дотримання їхніми дітьми навчальної дисципліни в умовах дистанційного навчання та відповідальності батьків, у разів невиконання ними або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей.

          Необхідна процедура обліку учнів на навчальних заняттях та реагування на їх відсутність на них визначена Кабінетом Міністрів України у відповідній постанові від 13.09.2017 №684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів»«У разі відсутності учнів, які не досягли повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів підряд з невідомих або без поважних причин заклад освіти невідкладно надає відповідному територіальному органу Національної поліції та службі у справах дітей дані таких учнів для провадження діяльності відповідно до законодавства, пов’язаної із захистом їх прав на здобуття загальної середньої освіти.

          Причини відсутності учня на навчальних заняттях підтверджуються відповідною медичною довідкою закладу охорони здоров’я або письмовим поясненням батьків (одного з батьків) учня чи інших законних представників (для учнів, які не досягли повноліття) або учня (для повнолітніх учнів), що зберігаються в його особовій справі протягом поточного навчального року.»

          Наведені положення знаходять своє відображення і у згаданому вище «Положенні про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти»:

           «У разі, якщо під час дистанційного навчання батьки не виконують свої обов’язки щодо забезпечення здобуття дитиною освіти, зокрема не забезпечують участь дитини в освітньому процесі протягом 10 робочих днів підряд з невідомих причин, заклад освіти інформує про це відповідну службу у справах дітей.»

           ЗАКОНОДАВЧЕ ЗАКРІПЛЕННЯ ОБОВ’ЯЗКУ ТА ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ БАТЬКІВ ЗА ЗАБЕСПЕЧЕННЯ УЧАСТІ ВЛАСНИХ НЕПОВНОЛІТНІХ ДІТЕЙ У ЗДОБУТТІ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ

          Законодавець однозначно визначився з обов’язком батьків щодо сприяння в отриманні їхніми дітьми освіти та відповідальності за його виконання.

          Закон України «Про охорону дитинства» (витяг):

          Стаття 12. Права, обов’язки та відповідальність батьків за виховання та розвиток дитини

          Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвитокнавчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

          Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров’я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов’язків відповідно до закону.

          Сімейний кодекс України (витяг):

          Стаття 150. Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини

     1. Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.

     2. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

     3. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

     4. Батьки зобов'язані поважати дитину.

     5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.

     6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.

     7. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

          У «Положенні про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти» наказу МОН від 08 вересня 2020 року № 1115 (витяг) зазначено:

          Пункт 13. Батьки сприяють виконанню дитиною освітньої програми, навчальних програм з окремих предметів (інтегрованих курсів) і досягненню передбачених ними результатів навчання, реалізації індивідуальної освітньої траєкторії, дбають про фізичне та психічне здоров’я дітей, формують у них навички здорового способу життя, а також сприяють дотриманню учнями академічної доброчесності в освітньому процесі.

          У Кодексі України про адміністративні правопорушення (витяг) прописано:

          Стаття 184. Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей

          Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей

  • тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

           Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення,

  • тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

     У Сімейному кодексі України зазначено:

     Стаття 164. Підстави позбавлення батьківських прав

     1. Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

     1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

     2) ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;

     3) жорстоко поводяться з дитиною;

     4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

     5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

     6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень